Youtube kanál s videami obce

Zverejňovanie

Nahlásenie stavu vodomeru

Vitajte na oficiálnej stránke obce Rišňovce
Aplikácia Rišňovce
Dvojkríž - Cyrilo-metodský kríž
Základná škola s materskou školou
Obec Rišňovce
previous arrow
next arrow
 

Facebookový profilYoutube kanál Zverejňovanie Nahlásenie stavu vodomeru

Dobrý anjel sveta

Socha_Dobry_Anjel_Sveta_1

Prvý septembrový deň roku 2012 bola v Rišňovciach veľká kultúrna
a spoločenská slávnosť pri príležitosti odhalenia sochy
Dobrý anjel sveta – ochranca mieru spojená s otvorením
Múzea M. I. Kutuzova v kaštieli. Obidva rozsiahle projekty sa realizovali z iniciatívy starostu obce Karola Laboša. Snaha o získanie sochy a rekonštrukcia kaštieľa prebiehali z väčšej časti v roku 2011. Sochu anjela, ako symbol mieru, darovalo obci spoločenstvo
SVET DOBRA, ktorého členom je ruský spisovateľ Oleg Volovik.

On, jeho manželka Ksenia Zakharova Volovik (speváčka ruských piesní) a Nikolaj Nikolajevič Drozdov (ruský spisovateľ a umelec) sa najviac pričinili o darovanie sochy. Autormi umeleckého diela sú prezident Medzinárodného zväzu dobročinných organizácií „Svet dobra“ Oleg Vitalievič Olejnik a prezident Medzinárodnej akadémie kultúry a umenia Peter Timofejevič Strojskij.

Socha stelesňuje zameranosť človeka od pozemského k nebeskému, od každodenného k veľkolepému. Je to unikátny symbol zjednotenia ľudí rôznych národností, konfesií, predstaviteľov rôznych štátov. Anjel kráčajúci po zemeguli drží v rukách holubicu - symbol mieru a nádeje. Má obrodiť a znásobiť duchovnú silu ľudí našej vlasti, šíriť našu výzvu k mieru a milosrdenstvu, adresovanú všetkým národom sveta. Nech Dobrý anjel sveta chráni ľudí pred všetkými útrapami, nech prináša nehasnúce svetlo dobra, mier, solidaritu a pohodu do každého príbytku, do srdca každého človeka!

Socha_Dobry_Anjel_Sveta_2Podobné sochy sú v 32 veľkomestách sveta. Na Slovensku sa nachádza jediná práve v Rišňovciach. Pozlátená socha stojí pred Obecným úradom. Je umiestnená na červenom mramorovom podstavci s nápisom a oceľovom pilieri vo výške 11 metrov. Anjel stojí na zemeguli a v rukách drží holubicu ako symbol mieru. Je vysoký 3 m, krídla majú rozpätie 2,4 m. Socha je v noci zahalená do meniacich sa farieb LED osvetlenia, ktoré ju robia krásne farebnou a viditeľnou zďaleka. Do obce bola dopravená diplomatickou poštou v kamióne. Chráni ju tiež kamerový systém.

Socha_Dobry_Anjel_Sveta_3  Socha_Dobry_Anjel_Sveta_4