Youtube kanál s videami obce

Zverejňovanie

Nahlásenie stavu vodomeru

Záujmové združenie

Záujmové združenie Rišňovce je rozpočtová organizácia, ktorá bola zriadená dňa 13.10.2009. Hlavnou úlohou Záujmového združenia je správa kultúrnych aktivít v múzeu, ktoré bolo zriadené v priestoroch zrekonštruovaného kaštieľa. Ďalšími aktivitami združenia sú: nadobúdanie zbierkových predmetov, organizácia a zabezpečovanie kultúrnych a spoločenských podujatí v obci, propagácia kultúrnej činnosti na verejnosti, knižničná činnosť, výstavná činnosť a iné. Prvým riaditeľom Záujmového združenia bol Ing. Patrik Rovný, PhD. Od 1. júla 2015 vykonáva túto činnosť Helena Ziburová, ktorá je zároveň knihovníčkou v Obecnej knižnici a kronikárkou obce.

V roku 2010 organizovalo Záujmové združenie Rišňovce významné podujatia. Prvým bola „Filatelistická výstava Rišňovce 2010“. Išlo o výstavu 2. stupňa, kde boli vystavovateľmi filatelisti z celého Slovenska ale aj zo zahraničia. Výstava sa konala v priestoroch Kultúrneho domu. Bližšie informácie sú uvedené v katalógu výstavy. Pri príležitosti konania výstavy bola vydaná nová pohľadnica Rišňovce a tiež aj príležitostná pečiatka. Združenie sa podieľalo na organizácii kultúrneho leta.

Koncom roka 2010 začala rozsiahla rekonštrukcia kaštieľa. Po renovácii dostal názov „Múzeum Rišňovce M. I. Kutuzova“. Slávnostné otvorenie 1. septembra 2012 bolo spojené s odhalením sochy „Dobrý anjel sveta“ za účasti vzácnych ruských hostí a stoviek občanov.

V múzeu je inštalovaná stála expozícia kópií historických listín týkajúcich sa histórie obce a pobytu Kutuzova v obci. Veľký ruský vojvodca Kutuzov (známy hlavne z napoleonských vojen) sa v Rišňovciach zastavil so svojím početným vojskom po bitke pri Slavkove na dva dni. Jeho ďakovný list je ústredným dokumentom expozície. Sadu obrazov do múzea namaľoval akad. maliar Alexander Kabanov a bustu Kutuzova vyhotovil významný ruský sochár Grigorij Potockij.

V súčasnosti je v dolných priestoroch kaštieľa inštalovaná putovná výstava plagátov ruských umelcov venovaná 70. výročiu oslobodenia a konca 2. svetovej vojny.

Prehliadku múzea je možná iba na základe telefonickej objednávky.

Kontakt:
Záujmové združenie Rišňovce
Helena Ziburová
951 21 Rišňovce 259
Tel: 037 7828 108
E-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 


V Rišňovciach sa uskutočnila historická konferencia 210. výročie bitky pri Slavkove.

...Čítajte viac: klik sem ...SME.sk

Výstava obrázkov ruských detí otvorená pri príležitosti konferencie k 210. výročiu bitky troch cisárov (Slavkov, 2.12.1805). Usporiadateľ: Ruské veľvyslanectvo.

210.vyrocie_bitky_pri_Slavkove

 

    Fotky z výstavy ..klik.. Foto: Katka

 

Dátum: 27.12.2015


PATCHWORK výstava prác Aleny Ziburovej z Brezovej pod Bradlom (..klik..) Foto: Katka


 

pdfPDF Zriaďovacia listina

 

pdfPDF Štatút - Záujmové združenie Rišňovce

 
Filatelistická výstava II. stupňa

pdfKATALOG 2010


Pohľadnica Rišňovce

pdfPohľadnica Rišňovce

zaujmove_zduzenie_2 zaujmove_zduzenie_1